Historia OSP
Historia Ochotniczej Straży Pożarnej
w Sobieniach-Jeziorach
(wersja skrócona)
Ochotnicza Straż Pożarna w Sobieniach Jeziorach została założona 31 marca 1913 r., jako Stowarzyszenie Straży Ogniowej.
Powołanie Straży Ogniowej zostało przyjęte przez społeczeństwo z entuzjazmem, wynikiem czego było zebranie od razu pokaźnych kwot, za które wykupiono szopę drewnianą w centrum miejscowości , niezbędny sprzęt i uzbrojenie osobiste.
Wybuch I wojny światowej powoduje powołanie wielu czynnych członków do wojska, co spowalnia działanie straży. Mimo tego straż aktywnie uczestniczy w działaniach gaśniczych co skutkuje otrzymaniem nagrody w postaci 2-ch beczkowozów dwukołowych i ręcznej sikawki.
W 1920 r. społeczeństwo funduje straży pierwszy sztandar.
W 1921 r. rozpoczęto a w 1922 r. zakończono budowę nowej strażnicy. Ze składek społeczeństwa przy pomocy Gminy i Powiatu wybudowano budynek strażnicy. Był to budynek drewniany, kryty blachą z dużą salą widowiskowa, garażem na sprzęt i dwoma pomieszczeniami dla strażaków.
W 1922 r. powstaje przy straży amatorski zespół teatralny, który wystawia sztuki teatralne i pracuje aż do połowy lat 60-tych. Strażacy w każdą niedzielę od godz.5,oo do 8,oo ćwiczą ze sprzętem i musztrę formalną. W latach tych na terenie gminy była tylko jedna straż w Sobieniach Jeziorach, zabudowa była przeważnie drewniana, pożary wybuchały bardzo często, strażacy byli zmuszeni bardzo często interweniować.
W roku 1925 i 1927r. w Sobieniach Jeziorach wybuchają duże pożary, które trawią część miejscowości. W związku z trudnościami w poborze wody w latach 1927-1929 strażacy i społeczeństwo, przy pomocy środków z gminy, budują dwa podziemne betonowe zbiorniki na wodę, co częściowo zaspakaja potrzeby.
W 1934 r. Straż otrzymuje w nagrodę za udział w gaszeniu pożarów motopompę „Leopolda” i wóz rekwizycyjny. Była to druga motopompa w powiecie garwolińskim.
W 1938 r. zapada decyzja o budowie nowej, murowanej strażnicy. Straż otrzymała lokalizację, wykonano plany, zaczęto gromadzić pieniądze i materiały. Wybuch II wojny światowej przerwał prace. Większość strażaków zostaje powołana do wojska, pozostali przechodzą do konspiracji.
W latach okupacji komendanturę nad strażą przejmuje żandarmeria, a strażacy muszą pełnić całodobowe dyżury.
W 1943 r. niemcy likwidują istniejące „Getto” i podpalają cały teren. Tylko wielkim wysiłkiem udaje się strażakom opanować pożar, i nie dopuścić do przeniesienia się ognia na pozostałą część miejscowości. Po wyzwoleniu straż wznawia swoją działalność. Budynek straży jest w opłakanym stanie, częściowo spalony, sprzęt zniszczony, dobrym stanie jest tylko motopompa przechowana przez jednego z druhów.
W 1947 r. wznowiono decyzję o budowie strażnicy. Gmina przekazuje spalony opuszczony budynek po byłej bożnicy, strażacy gromadzą materiały i pieniądze, dobudowują garaż ze świetlicą na piętrze oraz wieżę obserwacyjną z suszarnią węży. W wyremontowanym budynku budują scenę z zapleczem. Jesienią 1949 r. przy udziale Starosty Powiatu Garwolińskiego następuje uroczyste otwarcie strażnicy. W 1962 r. straż otrzymuje od komendy powiatowej w Otwocku samochód bojowy „Star 20”. W 1965 r. powstaje przy OSP jedna z pierwszych w powiecie otwockim Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. W 1966 r. społeczeństwo funduje OSP sztandar, wręczony w maju 1970 r.
W 1968 r. odmłodzone szeregi OSP, wzorując się w swej pracy na poprzednikach, podejmują decyzję o budowie nowoczesnej strażnicy typu S-3. Zbierane są środki pieniężne i gromadzone materiały. Przez cały czas członkowie OSP czynnie uczestniczą w szkoleniach strażackich, ćwiczeniach i akcjach gaśniczych. W 1969 r. OSP uczestniczy w trwającej kilka dni akcji gaszenia pożaru lasu w miejscowości Zabieżki i torfów w miejscowości Pilawa. W dowód uznania za swą działalność, w maju 1969 r. OSP Sobienie Jeziory zostaje odznaczona Złotym Medalem Zasługi, a komenda powiatowa w Otwocku przekazuje samochód bojowy „Star 26 GBAM 2/8+8”.
W 1974 r. zapada decyzja o rozbiórce starej i budowie nowej strażnicy. Członkowie OSP czynnie uczestniczą przy realizacji tego przedsięwzięcia . Budowę zakończono w 1978 r.. Koszt budowy wyniósł około 1,5 mln. złotych, z czego wkład własny straży to ponad 800 tys. złotych wypracowany w czynach społecznych, poprzez organizację zabaw, loterii i zbiórek ulicznych.
W 1979 i 1980 r. OSP uczestniczy w trwających kilka dni akcjach gaszenia pożaru lasu w miejscowości Cyganówka i zabudowań starego miasta w miejscowości Osieck.
W 1980 r. uczestniczy przy zabezpieczaniu i umacnianiu wałów przeciwpowodziowych rzeki Wisły.
W 1995 r. widząc potrzeby straży, Rada Gminy przekazuje OSP samochód pożarniczy „ Jelcz 004-GCBA 6/32” odkupiony od JRG Garwolin.
W kwietniu 1997 r. decyzją Nr 36/3 KSRG, OSP Sobienie Jeziory zostaje włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego.
W 1997 i 2001 r. OSP uczestniczy w kilkudniowych akcjach zabezpieczania i umacniania wałów rzeki Wisły, za co zostaje uhonorowana listami pochwalnymi Komendanta Głównego PSP i dyplomem honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych.
W 2008 r. Rada Gminy przy poparciu środkami Marszałka Województwa Mazowieckiego, kupuje i przekazuje OSP drugi samochód ratowniczo-gaśniczy uterenowiony marki Steyr.
W 2010 r. przez 10 dni, dzień i noc OSP bierze udział w monitorowaniu, zabezpieczaniu i umacnianiu wałów rzeki Wisły.
31 marca 2013 mija 100 lat od założenia Ochotniczej Straży w Sobieniach-Jeziorach. Z tej okazji w dniu 25 sierpnia odbywa sie impreza jubileuszowa.
30 listopad 2013 Poświecenie i przekazanie nowego, średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego Mercedes-Benz Atego 1329 / Bocar. Jest to w historii OSP pierwszy nowy wóz bojowy.
W obecnej chwili OSP w Sobieniach Jeziorach mając 28 czynnych wyszkolonych strażaków, dysponując dwoma w pełni wyposażonymi samochodami ratowniczo-gaśniczymi jest zdolna wykonać wszelkie powierzone jej zadania zakresu ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa w zdarzeniach komunikacyjnych i udzielania kwalifikowanej pomocy przedmedycznej.
HISTORIA STRAŻY POŻARNEJ:
Pierwotnie strażą pożarną (ogniową) nazywano oddział specjalizujący się głównie w walce z pożarami. Wraz z rozwojem tej formacji, następowało rozszerzenie jej obowiązków o zmaganie się z innymi klęskami żywiołowymi.
Najstarszym ze znanych oddziałów wyspecjalizowanych w gaszeniu pożarów byli rzymscy Vigiles, zorganizowani w 6 r. n.e. przez cesarza Oktawiana Augusta. Andrzej Frycz Modrzewski pierwszy opracował zasady nowożytnego pożarnictwa. Pierwszą zawodową straż pożarną w Polsce powołał w roku 1752 w Ostrowie Wielkopolskim marszałek koronny Franciszek Bieliński. W 1805 roku istniała w Wolborzu grupa pożarowa.
Patronem straży pożarnej jest św. Florian, a więc w jego dniu 4 maja obchodzony jest w Polsce Dzień strażaka. Od 1999 jest to również Międzynarodowy Dzień Strażaka.
CZYM JEST STRAŻ?
Straż pożarna, dawniej straż ogniowa – zorganizowana formacja zajmująca się prewencją i walką z pożarami oraz pozostałymi zagrożeniami (innymi niż przestępczość) dla zdrowia i życia ludzkiego, dobytku oraz środowiska naturalnego. Do zadań straży pożarnej należy także usuwanie skutków klęsk żywiołowych i katastrof.
Do zadań specjalnych wykonywanych przez straż pożarną należy ratownictwo:
* biologiczne (sprowadzające się do neutralizacji czynników zakaźnych oraz ochrony ludności i zwierząt gospodarskich w czasie ataków terrorystycznych z użyciem broni biologicznej),
* chemiczne (sprowadzające się do neutralizacji czynników chemicznych oraz ochrony ludności, zwierząt gospodarskich i środowiska przyrodniczego w czasie ataków terrorystycznych z użyciem broni chemicznej, katastrof chemicznych i niektórych katastrof drogowych),
* medyczne (sprowadzające się do udzielania pomocy przedlekarskiej przed przybyciem fachowych służb medycznych lub w miejscach, gdzie służby te dotrzeć nie mogą),
* poszukiwawcze (polegające na zlokalizowaniu i wydobyciu ludzi z zawalonych budynków w czasie katastrof budowlanych, trzęsień ziemi etc.)
* radiologiczne (sprowadzające się do ochrony ludności, zwierząt gospodarskich i środowiska przyrodniczego przed promieniowaniem jonizującym),
* techniczne
* wodne (sprowadzające się do wykonywania wszystkich niezbędnych działań na wodzie, jak i pod jej powierzchnią na obszarze wszystkich wód śródlądowych oraz rewirach jednostek portowych),
* wysokościowe.